2012 Diyanet Yeterlilik Sınavı Soruları ve Sonuçları

11 Mart 2012 Diyanet Yeterlilik Sınavı
Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlık unvanlarındaki kadrolara ilk defa açıktan, sözleşmeli veya naklen personel alımlarına ve bu kadrolara yapılacak vekaleten atamalara başvuracaklar için Yeterlik yazılı sınavı tarihi geçtiğimiz günlerde kurum tarafından açıklanmıştı. 11 Mart 2012 tarihinde yapılması planlanan bu sınav için kurum tarafından yapılan açıklamanın ayrıntılarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sınavla ilgili genel şartlar, özel şartlar, başvuru şekli ve diğer hususlar, sınav konuları, sınav için hazırlık sürecinde yararlanabileceğiniz kaynaklar, yine sınav için okunması tavsiye edilen eserler ile ilgili tüm bilgileri bu bağlantıdaki açıklamaları inceleyerek öğrenebilirsiniz.

http://personelweb.diyanet.gov.tr/personel/duyurular/duyurular.aspx?id=168

Bizler bu başlık altında diyanet yeterlilik sınavı ardından yayınlanacak sorular ve cevap anahtarları ve sınav sonuçlarıyla ilgili tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu sınava katılacak olan tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

A-Sınava Katılmak İsteyen Adaylarda Aranan Genel ve Özel Şartlar

1- Genel Şartlar:
a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendindeki genel şartları taşımak,
b) 25/10/2011 tarihli ve 28095 sayılı mükerrer Resmî Gazete’de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde belirtilen ortak niteliği taşımak.

2- Özel Şartlar

a) Kur’an Kursu Öğreticiliği için;

1- İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak ya da 2011-2012 eğitim-öğretim yılında mezun olabilecek durumda olmak,
2- Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

b) İmam-Hatiplik için;
1- İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak ya da 2011-2012 eğitim-öğretim yılında mezun olabilecek durumda olmak,
2- Erkek olmak,
3- İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

c) Müezzin-Kayyımlık için;
1- Lise veya dengi okul mezunu olmak ya da 2011-2012 eğitim-öğretim yılında mezun olabilecek durumda olmak,
2- Hafız olmak (İmam hatip lisesi mezunları için bu şart aranmaz.)
3- Erkek olmak.
4- Müezzin-Kayyımlık yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran Kursu Öğreticisi, İmam-hatip, Müezzin Kayyım Kadroları İçin Yeterlilik Sınavı Başvurusu bilgiler için aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2/diyanet_yetmesbil/default.aspx?KeepThis=true&TB_iframe=true&height=550&width=750

Etiketler:

Yorum yapın